Nedávné Newslettery

Covid-19 - Seznam bezpečných zemí MZV + Bavorsko, Rakousko, Francie

Seznam bezpečných  zemí MZV platný od 25. ledna 2021. Dostupný zde.

Do oranžové kategorie zemí se přesune Maďarsko a Rakousko. Čeští občané budou moci z těchto zemí cestovat bez omezení.

Maďarsko a Rakousko se nově přesunou do oranžové kategorie zemí, kde už nyní figuruje Lucembursko, Belgie, Bulharsko, Finsko, Island, Norsko, Řecko a Kanárské ostrovy. Po návratu z těchto zemí musí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují. Upozorňujeme však, že na základě rozhodnutí tamních úřadu je nyní dovolen vstup do Maďarska i Rakouska jen v omezených případech a s přísnými podmínkami pro pobyt na území těchto států. Bližší informace naleznete na webu www.mzv.cz.

 

Většina evropských zemí spadá i nadále do červené kategorie. Cestující, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech dobu delší 12 hodin, jsou povinni před návratem do České republiky vyplnit příjezdový formulář. Do 5 dnů od vstupu na území České republiky se dotyčný musí podrobit PCR testu a výsledek musí být předložen do 7 dnů od příjezdu příslušné krajské hygienické stanici.  

Po návratu je možné předložit také výsledek PCR testu z jakékoliv země EU, který ale nesmí být starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na osoby mladší 5 let. Před oznámením výsledku testu je nutné, aby se dotyční chovali obezřetně a omezovali kontakty se zranitelnými skupinami obyvatel, především pak se seniory. Měli by zároveň zvážit home office, pokud to povaha práce umožňuje.

Systém semaforu upravuje také kategorii zelených zemí, ve které žádná z těchto povinností neplatí. Vzhledem k aktuální epidemické situaci napříč Evropou je v této kategorii momentálně zařazen pouze Vatikánský městský stát.

Již od 20. prosince 2020 je omezen volný pohyb na území ČR pro osoby, které přicestovaly z Velké Británie a Severního Irska. Důvodem je především výskyt nové mutace koronaviru SARS-CoV-2.

Přicestování z Velké Británie včetně leteckou dopravou je umožněno všem osobám, které jsou ale povinné předtím podstoupit antigenní nebo PCR test s negativním výsledkem. První test je nutné podstoupit na území Velké Británie, a to nejpozději 72 hodin před započetím cesty. Druhý test (PCR test) je nutné podstoupit na území ČR, vzhledem k inkubační době onemocnění je povinnost podstoupit PCR test stanovena mezi pátým až sedmým dnem po návratu. Do té doby je dotyčným osobám omezen volný pohyb na území ČR.

________________________________________________________________________________________________________

Bavorsko

Tranzit : pokud se Čech odveze sám na letiště odkud odlétá, tak test nepotřebuje. Pokud ho ale někdo odváží, řidič test potřebuje před vstupem na území.

 

Rakousko

S účinností od 25. 1. zavádí Rakousko povinnost nosit respirátory minimálně třídy FFP2 bez výdechového ventilu. Povinnost nosit respirátor se vztahuje na osoby starší 14 let. Děti ve věku 6-14 let mohou respirátor nahradit rouškou. Výjimku z nošení respirátoru mají těhotné ženy a osoby, které respirátor nemohou nosit ze zdravotních důvodů.

https://www.mzv.cz/vienna/cz/viza_a_konzularni_informace/informace_pro_cesty_a_pobyt/prechod_hranic_zmeny_platne_od_24_dubna.html

 

Francie

Důležité: od 25. ledna bude nově pro všechny cestující z EU platit povinnost předložit PCR test vystavený ne dříve než 72h před odjezdem (od začátku pandemi až do nynějška pro cestující z EU neplatilo žádné omezení).

Výjimky mají být platné pro přeshraniční pracovníky, pozemní dopravu a tzv. podstatné cesty. Čeká se na zveřejnění konkrétní úpravy. – více tedy nevíme !

 

Lanovky v lyžařských střediscích ve Francii se 1. února neotevřou a je dokonce málo pravděpodobné jejich otevření v polovině nebo koncem února. Střediska jako taková jsou otevřená, ubytování je možné, ale lze provozovat jen jiné aktivity než lyžování (skialpy, sněžnice, běžky apod).

Nadále ve Francii platí již známá opatření jako je zákaz vycházení od 18h do 06h, zavřené zůstávají restaurace, bary, muzea a kulturní instituce.  

Informace právě aktualizujeme na našich stránkách (které mají od ledna novou podobu): https://at.france.fr/cs/pripravte-si-pobyt/koronavirus-2019-ncov-situace-ve-francii.

Francie zůstává z pohledu českého MZ mezi červenými zeměmi, tzn. po návratu do ČR je třeba absolvovat PCR test nebo karanténu a vyplnit příjezdový formulář.

 

Atout France dale upozorňuje na novou povinnost pro autobusy:

Od 1. ledna platí pro autobusy (a nákladní auta) ve Francii povinost míst zřetelně označené, že vozidlo má mrtvé úhly, tak aby to bylo viditelné zejména pro pěší, cyklisty apod.

Povinnost platí i pro vozidla se zahraniční SPZ.

Podrobné informace v češtině (+ odkaz ke koupi samolepek):  https://obchod.prodopravce.cz/samolepka-mrtvy-uhel-lkw-francie

Informace o nařízení ve francouzštině (+ odkaz ke stažení značek v několika formátech k vytištění vlastního polepu): https://www.securite-routiere.gouv.fr/reglementation-liee-la-route/reglementation-de-la-visibilite