Nedávné Newslettery

Covid-19 - Aktualizované informace Evropa a ostatní

Evropa

Rumunsko: S platností od 7.10.2020 zařadilo Rumunsko Českou republiku mezi rizikové země.

Osoby přijíždějící do Rumunska z ČR na dobu kratší než 3 dny (72 hodin) a předloží negativní test na SARSCoV-2, provedený maximálně 48 hodin před vstupem na území státu, nemusí do karantény.

Osoby přijíždějící do Rumunska z ČR na delší dobu musí do 14ti denní karantény, kterou mohou opustit po 10. dni, pokud 8. den karantény provedou test na SARS-CoV-2 a výsledek je negativní a nevykazují žádné charakteristické příznaky.

Itálie: čeká se na dnešní vyhlášení nového opatření, ČR bude přeřazena na seznam rizikových destinací. Jedná se o účinnosti, kdy nové opatření vyjdou v platnost. MZV upozornilo na základě žádosti Asociace o prodloužení účinnosti, jelikož na zítra jsou plánované odjezdy a odlety do Itálie z ČR.

Maďarsko: výjimka prodloužena pro zakoupené pobyty do 31. října 2020.

Německo: zachován zatím stávající stav, a to do 17. října. Poté úprava opatření.

Nelze vyloučit změnu postoje k ČR z jiných destinací, jelikož ČR přeskočilo v incidenčním čísle i Španělsko.

Může dojít  k úpravě států: Nizozemsko, Francie. Případně Belgie.

 

MIMO EU

Na základě opakovaného tlaku Asociací k otevření mimoevropských destinací, zejména s tlakem otevřít cesty do Egypta stejně jako v Polsku a Německu, MZV se podařilo projednat a prosadit přijetí úpravy do nového ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které je platné od 5. října 2020. Nové ustanovení definuje výjimku z testů/karantény „pro občany České republiky, občany Evropské unie a jejich rodinné příslušníky s bydlištěm v České republice a pro cizince s oprávněním k pobytu nad 90 dnů vydaným Českou republikou, kteří se v rámci zájezdu s cestovní kanceláří nebo přes cestovní agenturu zdržovali pouze v regionech uvedených v seznamu podle bodu III.1.“.

Tato úprava v ochranném opatření umožňuje definovat destinace, pro které bude platit tato výjimka. První destinace budou diskutovány s Ministerstvem zdravotnictví.

První navrhovanou a dlouhodobě prosazovanou destinací je Egypt, a to pro cesty do turistických přímořských dovolenkových letovisek. Zahrnovat by měl oblast Hurghady, Marsa Alam, Sharm el Sheikh. Určitě nebude povolena oblast vnitrozemí a Luxoru.