Nedávné Newslettery

Covid-19 - Aktualizované informace Evropa a ostatní

Belgie: Belgie označuje Prahu a další regiony ČR za "červenou zónu." Belgičtí experti rozhodli zařadit Prahu k 11. září (od 16:00) do červené kategorie belgického semaforu. K 16. září (od 16:00) budou za červené zóny z belgického pohledu považovány rovněž: Střední Čechy (= Středočeský kraj), Jihozápad (= Jihočeský a Plzeňský kraj), Severovýchod (= Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj), Jihovýchod (= Vysočina a Jihočeský kraj) a Jihomoravský kraj.       

Zbytek ČR zůstává v tuto chvíli oranžový.            

Pro červenou zónu jsou 14-ti denní karanténa a test provedený po příjezdu povinné. Pro oranžovou jsou karanténa a test doporučené. Protože karanténní opatření jsou v gesci obcí, měl by si cestující dopředu zjistit, jakým způsobem má obec, kam jede, organizovaná karanténní opatření.            

Více informací na webové stránce velvyslanectví ČR v Bruselu (mzv.cz/brussels)

Kypr: Kypr: změna podmínek vstupu na území Kypru od 18. září 2020    

Na základě rozhodnutí Vlády Kyperské republiky bude s platností od 18. září přeřazena Česká republika z „Covidové“ kategorie B do kategorie C. V důsledku uvedeného rozhodnutí nebudou moci  na území Kypru vstupovat turisté, kteří v posledních 14-ti dnech pobývali v České republice, nebo v jiné zemi kategorie C. Více informací o případných výjimkách na webové stránce velvyslanectví ČR v Nikósii ( https://www.mzv.cz/nicosia/cz/aktuality/covid_19_aktualni_opatreni_na_kypru.html ).

Slovensko: Slovensko přeřazuje Českou republiku mezi červené země, a to od pátku 18. září 2020 od 7 hodin ráno. Osoby přijíždějící z České republiky se budou muset prokázat negativním testem na COVID-19, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice (http://korona.gov.sk/ehranica) a nastoupit pětidenní domácí karanténu a během ní se nechat otestovat.

Rakousko a Polsko: prozatím není signál, že by byla pro tyto státy změněn semafor pro ČR.

Chorvatsko: s ohledem na klesající trend, snaha zachovat i nadále HR na zeleném seznamu. Pokud to půjde, tak do konce roku.

Španělsko: nebude uvolněno prozatím cestování do pevninského Španělska. Diskuze nad Kanárskými a Baleárskými ostrovy. Zejména zítra bude řešeno Tenerife pro výjimku pro cesty bez testu pro návrat do ČR.

Francie: nad destinací bude zítra vedena diskuze. MZV snaha zachovat ji v zeleném seznamu i s ohledem na reciprocitu. Asociace podporují zachovat Francii v zeleném. Nicméně již nyní komplikace s ohledem na omezení shlukování lidí (max. 10).

 

Unijní seznam zůstává nadále beze změn. Snaha prosadit Spojené Arabské Emiráty, Srbsko a Jordánsko bohužel neprošla. Znovu zasedání COREPERu proběhne za dva týdny. Tlak i na uvolnění cest pro Vietnam.

 

Egypt: ACK ČR opětovně požádala o přehodnocení stanoviska k cestám do destinace, ačkoliv chybí na unijním seznamu. Dle dostupných informací se tam létá z Polska a Německa. ACK ČR zašle MZV dopis ve věci kvality zdravotnické péče na soukromých klinikách, které některé pojišťovny využívají pro péči svých klientů. ACK ČR požádala uvolnit alespoň ty části, kde se nacházejí hotelové prázdninové resorty.

 

Maledivy: vydávají testy, ale ty však nejsou stále uznatelné pro návrat Čechů z této destinace.

 

Ostatní:

a) Asociace opakovaně žádala uznatelnost PCR testů ze zahraničí. MZV  na dnešním jednání informovalo, že se řeší jejich uznatelnost v rámci EU. Prozatím jsou akceptovány jen české PCR testy. Tj. na území ČR. V pondělí pošle MZV bližší informace.

b) Současně byla opětovně otevřena diskuze nad cenou testu. Nyní se neočekává změna ceny za test, a to s ohledem, pokud dojde k uznatelnosti testů z EU.

c) Byla podán dotaz, zda nelze udělit výjimky pro karanténu či povinný PCR test u osob, které prodělaly covid v uplynulé době. Prozatím uznává pouze Maďarsko, že je umožněn vstup na území těm osobám, které v posledních 3 měsících prokazatelně prodělaly covid .